„Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója szerint nem számít, hol dolgozunk a jövőben, a Microsoftnak mindenhol lesz helye. A cég márciusban ismertetett «beszélgetés, mint platform» koncepciója egyfajta fogadás, hogy a mindennapos internethasználatban (információkeresésben, vásárlásban és egy halom szolgáltatáshoz való hozzáférésben) a chatalapú interfészek az appok fölé kerekednek. Az appok pedig pont a Microsoft kognitív API-jainak köszönhetően lesznek intelligensebbek: arcokat, érzelmeket és fényképek, videók más információit is érteni fogják.
Januárban a «killer bot» (az iparágakat döntő módon átalakító, technológiák mainstreammé válásához vezető, mindent vivő alkalmazás, a «killer application» szinonimája – a szerk.) kereséseként írtuk le a techipart. A következő hónapokban kisebb és nagyobb vállalatok egyaránt begyorsították ezirányú tevékenységüket. A Facebook botfejlesztő platformot indított, a Google az Alloban futó új intelligens asszisztenst, hamarosan várható üzenetküldő appot jelentett be, valamint az Amazon Echo versenytárs Home-ot is. Közben az Echo, amelynek hangalapú inputja elkápráztatta a fejlesztőket, már 3 millió otthonba jutott el, API-ján keresztül pedig 1200 képességgel bővült.
A Microsoft büszke az MI területén végzett munkára, és azt a látszatot kelti, hogy ezúttal nyerésre ítéltetett. Nagy játszmáról beszélnek, mint mindig. A múltban időben ráérzetek, merre fejlődik a technológia. De sokszor, amikor ösztönösen kellett cselekedni, abba is hagyták. Például jóval versenytársaik előtt látták az okostelefon és a tablet lehetőségeit, aztán az Apple és a Google csak legyőzte őket. Egyszerű kérdés merül fel a cég MI-törekvéseivel kapcsolatban: miért történne most másként?
A Microsoft talán már eddig több sikert ért el a botfejlesztésben, mint az összes többi amerikai cég. De valószínűleg nem tudunk róla, mert sikerei Kínában indultak. (…) Természetesen nem egyértelmű, hogy ami siker Kínában, az Egyesült Államokban is az lesz.
A fejlesztői körökben a botszabványok miatti esetleges háborútól való félelemre reagálva, a Microsoft szokatlanul diplomatikusan viselkedett. Júniusra szervezett egy konferenciát, amelyen együttműködést hirdetett: «ökoszisztéma akarunk lenni.» Az ilyen rendezvényekkel ugyanakkor a botokra történő váltás középpontjába is igyekszik pozícionálni magát. Ha sikerrel jár, megújultan vághat neki a mobilkornak. A cég technológiájával működtetett és a legnépszerűbb azonnali üzenetküldő alkalmazásokon futó botokkal a Microsoft masszívan megveheti a lábát az új világban.
(…)
Csakhogy nincs egyedül, és minden nagyobb techcég harcra készen áll. (…) De ha minden darabkát egyberakunk, megértjük, miért olyan optimista a Microsoft. (…) Ez az MI nem annyira szexi, mint az összes szükségletünket előrejelző általános MI. Viszont már itt is van.”
Sosem volt még ilyen egyszerű kijátszani rendszereket, mint az MI megjelenése óta – és ez alapjaiban rengetheti meg többek között a globális pénzügyi biztonságot. A bűnözők már most is hatékonyan alkalmazzák a mesterségesintelligencia-eszközöket, miközben a pénzügyi ellenőrző rendszerek többsége még mindig a jelenlegi – nem pedig a közelgő – fenyegetésekre van felkészítve.
Hszi Csin-ping először maradt távol egy BRICS-csúcstalálkozótól – ráadásul épp akkor, amikor India látványosan rivaldafénybe került Brazíliában. A kínai elnök távolmaradása nemcsak Peking belső válságaira, hanem a BRICS eróziójára is utalhat, miközben Lula és Modi gesztusai új geopolitikai egyensúly kezdeteit jelezhetik – akár Washington örömére.
A szövetség tagállamai 2035-ig GDP-jük 5 százalékát fordítanák védelmi célokra, ezzel minden korábbi kötelezettségvállalást felülmúlva. A bejelentés politikai üzenete egyértelmű. De vajon a számháború mögött valódi kapacitásbővítés húzódik, vagy ez pusztán egy szimbolikus gesztus a szövetség kohéziójának demonstrálására?
p
1
1
6
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 1 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gabor7th
2016. július 21. 17:03
A Microsoft mostanában folyamatosan lejártaja magát. Digitális államot meg nem érdmes építeni, mert megvédeni úgyse sikerülene. Amíg béke van a szövetségeseink is lopnak tőlünk mindent amit csak tudnak nemzetbiztonságra hivatkozva, ha háború törne ki pedig az egészet tönkretennék.